Okolí

 

Možnosti na výlet v okolí

 
 
 

Cykloturistika na Vranovsku

Dovolená na kole k Vranovsku patří. Stále více návštěvníků objevuje monumentální přírodu Vranovska a Národního parku Podyjí ze sedla kola. Členitá krajina nabízí terén pro náročné cyklisty, ale určitě si tu na své přijdou i méně náruživí cyklisté, kteří se mohou vydat třeba po rovince kolem řeky Dyje a vzít s sebou i děti.

Cyklotrasy v regionu:

Památky v okolí

Na Vranovsku se budete cítit jako v pohádce. Málokde totiž uvidíte tolik hradů, zámků a tajemných zřícenin jako právě tady. Kromě těch nejznámějších, Vranova a Bítova, tu najdete také řadu méně známých památek.
Užijte si dovolenou v romantické atmosféře krajiny prodchnuté historií.

Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí

Barokní zámek ve Vranově nad Dyjí určitě nepřehlédnete. Tyčí se totiž na 76 metrů vysoké skále a tvoří jasnou dominantu okolí. Vranovský zámek je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb světského charakteru ve střední Evropě, není proto divu, že byl vyhlášen také národní kulturní památkou. Historie vranovského zámku je dlouhá – vznikl totiž přestavbou původního hradu, o kterém se prameny zmiňují už v roce 1100 a zvěsti o něm najdeme také v samotné Kosmově kronice.
Vzdálenost 9 km, info: www.zamek-vranov.cz.

Hrad Bítov

Hrad Bítov

Hrad, jak má být, najdete v Bítově! V úrodném kraji okolo soutoku Dyje a Želetavky tu byl vystaven už v polovině 11. století knížetem Břetislavem I., a měl od svých počátků především obrannou funkci. Po vymření panovnického rodu Přemyslovců se majestátní bítovský hrad dostává do vlastnictví rodu Lichtenburků, kteří se také postarali o jeho výraznou přestavbu a vybudování hradního kostela Nanebevzetí Panny Marie v roce 1334.
Vzdálenost 13 km, info: www.hrad-bitov.cz.

Zřícenina hradu Cornštejn

Zřícenina hradu Cornštejn

Zřícenina hradu Cornštejn po celou sezónu pulzuje životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu či klání šermířů, přijďte právě sem. Málokde budete mít historii tak na dosah, jako právě na Cornštejně.
Vzdálenost 10 km, info: www.muzeumznojmo.cz.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Uherčický zámek je jednoznačně místem se silnou atmosférou. Stran největšího turistického ruchu se tu můžete projít rozsáhlým areálem, který dýchá historií. Zámek na svou kompletní renovaci teprve čeká, přesto už teď stojí za vaši návštěvu. Postup restaurátorských prací si tu přitom nenechávají pro sebe, jeho ukázky jsou k vidění jako součást prohlídky.
Vzdálenost 15 km, info: www.zamek-uhercice.cz.

Zřícenina hradu Frejštejn

Zřícenina hradu Frejštejn

Hrad Frejštejn byl vystavěn ve 13. století na kopci nad dnešním Podhradím nad Dyjí. Podobně jako nedaleký hrad Cornštejn byl původně určen k obraně jižních hranic země s Rakouskem. Svou funkci však plnil „pouhých“ 200 let.
Vzdálenost 8 km.

Zřícenina hradu Nový Hrádek

Zřícenina hradu Nový Hrádek

Zřícenina hradu Nový Hrádek, to je jednoduše příjemné místo s nepopiratelným geniem loci. Hrad najdete uprostřed lesů poblíž Lukova, v jedné z přírodovědecky nejhodnotnějších lokalit u nás. Ač je Nový Hrádek zříceninou, konají se tu komentované prohlídky s průvodci.
Vzdálenost 25 km, info: www.hrad-novyhradek.cz.